reklama

Dekadencia, humanizmus a iné výmysly

Z času na čas sa pozriem okolo seba, vyhrabem hlavu spod papierov rôznych manuálov a pozriem sa na svet okolo seba. Necham si vyholiť vlasy na krátko a na pár dní sa ponorím do sveta. Po pár dňoch mám však toho vždy plné zuby a vrátim sa späť k môjmu neosobnému svetu v žiari monitora...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.acland-photo.com/)

Prečo? Moja najdrahšia tretina (vo váhovom pomere) mi nedávno vysvetľovala, aký je náš svet zrazu neosobný, aký je svet plný neosobnej komunikácie. Napríklad také ICQ je neosobný a chladný nástroj komunikácie. Že ľudia si nevidia do tvárí a necítia sa. Ja som jej oponoval (ako vždy), že tento svet moderných technológií nám nopak umožnuje byť osobnejší, hlbšie prežívať a rýchlejšie komunikovať. Že citovosť je záležitosť vyjadrenia, že je to záležitosť precítenia situácie na oboch stranách. Že médium je len irelevatný prvok.

Svoj názor som trošku upravil. Moderný západný svet sa vďaka technológiám a blahobytu úplne zmenil, odbočil od ľudskej podstaty ako takej. Blahobyt z nás spravil dekadetných hyperhumanistov.

Celý (západný) svet sa priam existenčne bojí a vystríha násilia v akejkoľvek forme. Svoj obecne priemerný itelekt oddáva náboženským predstavám klasického alebo novodobého (sektárskeho) druhu. Zároveň sa poddávame aktívemu znižovaniu primerného intelektu. Snažíme sa našu spoločnosť dostať do stavu extrémnej a nemennej stability (či už právnej, ekonomická, náboženská alebo myšlienkovej), ktorá nám zaručuje vytúžený blahobyt. Ale akosi nám uniká podstata toho celého, čo sa označuje existencia. Podstatou je evolúcia, aproximácia dokonalosti formou nestability a permanetného vývoja.

Ale pekne po poriadku.

[Násilie]
Ako a prečo sa vystríhame násilia? Ráno som si čítal článoček na itnews.sk, kde sa písalo ako americký vedci (ZASE) preukázali, že násilné hry spôsobujú vznik násilného myslenia.
Ďalší výskum na tému "teplá voda".
Arnold S. (aka Terminátor), zakázal predaj a "užívanie" takýchto hier mladistvým.
Prečo? Podstaná otázka je, či je násilie podstatou ľudskej bytosti. Nech na to pozerám akokoľvek, tak odpoveď je: "Áno". Prečo sa potom naša spoločnosť za každú cenu násilie kompletne "vypudiť"? Že by bolo násilie kontraproduktívne?
Nemyslím.
Ľudia budú namietať, že veď násilie spôsobuje utrpenie a atď. Ale násilie ako také je prirodzená súčasť nášho prostredia, ekosystému, myslenia. Ak oddelíme ľudí od násilia, len pripravíme pôdu pre emocinálny šok. Treba sa učiť násilie kontrolovať, chápať, ovládať a smerovať. Treba vedieť a byť i ochotný násilie nasadzovať, ak je to potreba. Permanetná pštrosia taktika nám je tak maximálne na škodu. Ľudia protestujú voči strašnému zaobchádzaniu so zvieratami, s ľudmi. Pripadá im to napr. v krajinách tretieho sveta absolútne ohavné, a to len preto lebo počas celého života sú minimálne konfrontovaný s násilím. A na čo sa v konečnom dôsledku len zmôžu - na protest. Nechcem legitimizovať ohavné správanie sa k psom a mačkám napríklad v Číne, alebo ľudom v Angole, len ukázať na to, že naša spoločnosť sa natoľko štíti násilia, že ho nieje schopná použiť ani na presadenie základných práv či už ľudí, alebo zvierat.
Taktika Kofiho Banána, debatovať až hory zmodrajú.

[Náboženské predstavy a vymývanie mozgov]
Nechcem uraziť žiadneho veriaceho, ale čím dlhšie som ateista tým viac vnímam ako všetky dnešné cirkvi i sekty vymývaju ľudom, v mene lásky a mieru, mozgy. Ľudia posadnutí týmtio ideálmi a ich nadexistenčnou váhou si radi nechajú nalievať i napriek vysokej inteligencii veci do hlavy, ktoré sa často úplne vymykajú i nelogike veci. Inými slovami - cirkev i náboženstvo znásilňuje pojem viery.
Viera nieje viera "náboženská". Viera je prijatie ničoho, čo sa nedá exaktne vysvetliť. Z času na čas mi je povedané, že viera je dar. To je dobre srpacovaná náboženská predstava, ktorá je ale nesprávna. Viera je podstata fungovania myslenia. Človek chápe (logické veci) a verí (doplnku pochopeného vesmíru). Človek s kľudom môže veriť i v božstvá, aké len chce, to do viery docela spokojne spadá.
No náboženstvá a s nimi spojené cirkvi urobili z viery absolútnu kategorizovanú veličinu, ktorej sa dokonca dá priradiť logická hodnota - dobrá/zlá. A za pomoci nepochopiteľného, tajuplnosti a základnej neschopnosti masy myslieť, sa snažia ovládať ľudské myslenie, konanie a chovanie. Človeku to ale asi vyhovuje sa nechať ovládať a len dúfať, kľačať, vzpínať ruky a ... Cirkvi sú len nadnárodné koncerny ktoré predávajú svoj artikel a ľuďom vymývajú mozgy svojou reklamou.

(dúfam, že sa nikto z mojich veriacich priateľov a rodinných príslušníkov neurazil)

--intermezzo--
Dúfam, že si niekto spomenul na výrok: "Náboženstvo je opiát ľudstva." Osobne si myslím, že tento výrok je hlúposť. Náboženstvo, ako produkt osobnej viery v niečo je normálna a a prirodzená vec. Ale náboženstvo ako produkt nejakej cirkvi alebo spoločenstva je len produktom ktorý sa nepredáva cez pult, ale implantuje sa priamo do mysle človeka. Nic vic nic min.
--end--

[Znižovanie intelektu]
Čo k tomu dodať. Priemerná populácia je hlúpa a jednoducho ovplyvniteľná. Odmieta rozmýšlať a často odmieta pohnúť hlavou i v tých najzákladnejších veciach. A ten človek čo nepremýšľa je len nástrojom v rukách tých čo myslieť chcú a vedia. A prečo znižovanie? Prostredie, v akom funguje naša spoločnosť je natoľko nepodnetné, že stále viac a viac ľudí sa radšej oddáva intelektuálne nízkej zábave alebo práci, len preto, že niesu schopní premôcť svoju lenivosť a znudenosť.

[Stabilita]
Stabilita je vec dobrá, ale ako každá vec, aj toto má svoje hranice. Permanetný blahobyt sposobený prostredím aké vytvárame nás vedie len k dekadencii a úpadku. Evolúcia mysle i tela vyžaduje prostredie v ktorom táto evolúcia môže prebiehať. Toto prostredie by malo byť plné podnetov a dokonca i nebezpečných prvkov. Lenže dnes je spoločnosť na ceste totálnej stabilizácie, čo vedie jedine k postupnému odbúravaniu evolučných faktorov. Čiže v konečnom dôsledku je človk obecne srab, odmieta podnikať kroky, ktoré by ho mohli akokoľvek ohroziť a radšej ostáva u zabehaných systémov, nielen myšlienkových (napr aj svetové náoženstvá) ale aj praktických (genetická manipulácia, atd atd). Podstané predsa je aby sa NIČ nemenilo. Prečo je permanetná stabilitá zlá? Ak prostredie v ktorom existujeme osciluje okolo určitej formy stability, môže to viesť k lepším formám prechodu medzi odbdobím neblaha a blaha. Stačí sa pozrieť ako dopadli veľké civilizácie - Rím, Egypt, Chetiti. Všetci došli do bodu keď už nebolo kam stúpať, ustálili sa na jendom bode a nakoniec sa postupne rozpadli.

Spomenul som myšlienkovú stabilitu. Tento efekt sa prejavuje asi vo všetkých oblastiach ľudskej spoločnosti a vo vštkých známych obdobiach. Ľudia jednoducho milujú ak sa veci nemenia. Niečo vymyslia, počkajú až sa to uchytí a potom to už nechcú meniť. Klasický príklad je A.Einstein, ktorého spočiaktu odmietali a neskůr spôsobil revolúciu v oblasti fyziky. Aby Albert neostal sám, spomeniem napr Darwina.

Žiadostivosť po Náboženskej stabilite môžme vidieť asi vo väčšine náboženstiev. Nič nieje lešie ako zabehané štruktúry o ktorých netreba premýšlať. Keby boli ľudia nútený myslieť, možno by začali prehodnocovať zákaldné piliere a myšlienky an ktorých je náboženstvo postavné.

Ekonomická a trhová stabilita je snaha nadnárodných koncernov dostať trh do takej formy aby nikto iný z neho nemohol ryžovať, len oni sami...

[Hyperhumanizácia a dekadencia -- záver]
A ako teda podľa mna vyzerá dnešná spoločnosť? Teda tá naša. Hyperhumanizácia je podľa mna stav spoločnosti, kedy sa snazíme byť humánny ku všetkému a všetkým súčastiam nášho prostredia, okolia. Jediné čo docieľujeme je ale degradácia.

Príklad
"ľud" vs "masový vrah" - ale veď aj on má práva. Na život, na jedlo, teplo a ine blbiny. Prečo? Chceme byť humánni, cítiť sa dobre, že sme dobrí? Ja si myslím, že takýto človek nemá žiadne práva.

"ľud" vs "iný ľud" - klasické klišé vojny. Nevieme sa s nimi dohodnúť ani na xtý krát, jediné čo robia je nás ohrozovať? Tak s nimi vytrime podlahu keď na to máme prostriedky. Ale mi do seba nechávame len kopať, lebo predsa to sú tiež ľudia.

"ľud" vs "príroda" - ekoterorizmus je dnes normálna vec. Eko-fašisti ("Budúcnosť naprieč minulosťou, Henlein), akými Greenpeace, VLK a podobné organizácie sú, by boli najradšej ak by sa človek buď úplne stratil z povrchu zemského alebo sa aspoň vrátil do jaskýň.

Prostredie tu je nato aby sme sa aj mi prispôsobovali jemu, ale aby sa aj ono prispôsobovalo nám. S tzv ničením systému prichádza aj určitá modifikácia, zveľadovanie v určitom smere. Ekosystém nieje až taký krehký ako je nám prezentované. Ale hlavne, že budeme čo najviac "zelený". Je to rovnaký extrém ako byt superspotrebitelia - že by sme len vyciciavali prostredie. Ešte k hyperhumanizácii - najviac ma asi iritujú ľudia ktorý sú plní lásky a okolo seba šíria strašne medové reči. Ale to už sa mi vážne nechce rozoberať. Dekadencia je spojivo medzi všekým tým čo som vymenoval.

Tak ja sa zas vrátim k svojmu monitoru...dúfam, že neumriem od hladu.

Tomáš PLCH

Tomáš PLCH

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte stále som matfyzák "_". Som divný človek, často až príliž zahĺbený do myšlienok ktorým nerozumiem. Rád hľadám chyby na sebe i na ľudoch. Nechápem spoločnosť a neverím ľuďom, čo si myslia, že tvoria dejiny, poznajú božiu vôľu a príliž často používajú slovo "milovať".Zbožňujem adrenalín, dobré víno a kvalitný maskáč. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu