reklama

Paintball

Zbraň, maska, strelivo. Skoro dva tucty mladch mužov i žien sa stretn na bojovom poli. Priatelia sa stan nepriatľmi, milenci bud hladať jeden druhho so zmerom zlikvidovať. Strelivo sa bude spotrebovvať po stovkch. Pot a strach bud prtomn na každom kroku. V sobotu 9.4.2005 skonč mier na zpadnom fronte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Nie, nejdeme do Iraqu, ani Afganistanu. Sme len parta mladých chalanov a dievčat ktorý na sa radi z času na čas vzájomne postrieľajú.

Asi ma večšina čitateľov označí za blázna, keď prehlásim, že ma to baví behať po lese so zbraňou v ruke a so spolubojovníkmi likvidovať nepriateľa. Je to zaujímavý pocit napätia a strachu, ktorý sa dokonalo mieša s pocitom víťazstva.

Pravdaže sa nejedná o reálne zbrane. Používame piantballové zbrane. V odbornom slangu sa im hovorí marker. Tieto zbrane používajú stlačený vzduch alebo CO2 na vystrelenie projektilu z hlavne. Projektilom je malá, v priemer cca 1.5cm, krehká gulička naplnená potravinárskou farbou. Večšina projektilov sa pri dopade roztriešti a zanecháva viditeľnú stopu, ktorá sa však dá veľmi ľahko a bezporblémovo odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paintball ako hra i ako spôsob akým cvičia zásahové oddiely, prípadne špeciálne jednotky, vnizkla v roku 1971. Otcom tohoto stále populárnejšieho športu by sa dal považovať  James Hale. Vynašiel totiž zariadenie na značkovanie dobytka a stromov v lese, ktoré sa len o rok neskôr stalo prvou paintballovou zbraňou. Jeho nápad využila trojica mužov,  Bob Gurnsey, Hayes Noel a Charles Gaines, ktorý potrebovali rozhodnúť hádku, či je prežitie ako také človeku vrodené, alebo je to naučené správanie.

Prvá hra sa odohra 27.júna a hralo sa na získanie vlajky. Víťazný tím nevypálil ani výstrel.

O čom vlastne paintbll je?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Paintball je hra na vojačikov. Takto zvykne popisovať túto aktivitu moja mamina. A má úplnú pravdu. Máme zbrane, máme strelivo a masky na ochranu očí a tváre a vzájomne sa likvidujeme pri dosahovaní stanoveného cieľa. Niektorí z nás nosia aj maskáče, kanady, chrániče a kukly. Ale všetci sa na rozdiel od vojakov na tom dobre bavíme.

Ako vyzerá taká hra?

Hry sú rôzne. Môžu byť malé a komorné, ako tie naše, kde sa účastní tak od 10 do 20 ľudí, alebo také večšie, kde sa može účastniť aj cez 200 hráčov. Tieto hry sa volajú Monster games. Počas hry je dôležité aby všetci dodržovali pravidlá bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Také najprincipiálnejšie sú :

  • Maska vždy na tvári.

  • Nemieriť na nikoho zbraňou ak je dotyčný bez masky.

  • Zbraň mať vždy zaistenú a mieriť do zeme.

  • ...

Hrať sa môžu najrôznejšie varianty herných scenárov. Od scenárov s príbehom v pozadí až po klasické hry typu last man standing. Veľmi zaujímavá forma hry je ochrana prezidenta. Jeden tím sa snaží vybranú osobu zasiahnuť a druhý tím ju má chrániť. Iným prípadom je Capture the flag. Tu hráči v tímoch bojujú o nadvládu nad vlajkou a snažia sa ju dostať do svojej základne.

Ďalšou možnou variantou je útok na základňu. Početnejší tím útočí na obrancov, ktorý majú z pravidla dobre brániteľnú pozíciu alebo lepšiu výbavu.

Výstroj a výzbroj

Výstroj je silne individuálna záležitosť. Ja osobne mám starú Bundeswehracku uniformu z 80tých rokov, kuklu na dodatočnú ochranu hlavy, bezprstové rukavice, kanady, taktickú vestu a vysielačku. Pravdaže ešte k tomu treba pripočítať aj marker, masku a plynový zásobník a podávač guličiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale ja a kolega sme už tak trošku prešli na military paintball. V rekreačnom paintballe stačia hráčovi aj klasické tmavé veci, aby nebol až takým cieľom pre potenciálneho nepriateľa.

A na ihrisko treba so sebou zobrať aspoň niečo na jedenie a pitie, ved človek sa z lásky nefutruje.

Prečo?

Veľa ľudí sa ma pýta, či niesom blázon, že takto pobehujem ako "zelená guma" po lese a strielam na iných. Prípadne ľudia si myslia, že nás to robí agresívnejšími, podobne ako tie zlé počítačové hry.

Ono práve naopak, agresivitu to odbúrava a zlepšuje to naše schopnosti vzájomenj komunikácie i v stresových situáciách. Utužuje to tímového ducha a naučí to ľudí spolupracovať. Mne osobne to doknca prispelo aj k zlepšeniu vzťahu s mojou priateľkou. Zvýšil sa náš vzájomny rešpekt i schopnosť vzájomnej dohody. Jej prirodzný talent taktického myslenia nám nejeden krát pomohol vyhrať i docela stratenú hru. I keď na vyhukovanie na okolie potrebuje nejakého chalana, jednoznačne ukázala, že i holka to vie parte chalanov pekne ukázať.

Ono to je tak, keď kvočíte v zákope a čakáte na guľku, je to nepríjemný a hlavne stresujúci pocit. V situácii natoľko vypätej a neprehľadnej sa docela prirodzene manifestujú charakterové črty jednotlivcov i schopnosti skupiny dobre organizovaných ľudí.

A je zaujímavé, že i napriek bolesti ktorú zásah spôsobuje, sú ľudia k sebe prívetivý a nadávaju dokonca menej ako obvykle.

Bolesť !!!

Častá otázka je, či to skutočne tak veľmi bolí. Nejeden krát som hrdo prezentoval nepríjmne vyzerajúce modriny. Niektoré večšie, niektoré menšie.

Boleť to bolí, veď predsa nič nieje zadarmo. Ale dá sa to prežiť. Úroveň bolesti je závislá od nastavenia zbrane, vzdialenosti a miesta zásahu. Najhoršie zásahy sú do stehien a do zadku, tam to bolí najviac, aj týžden po hre.

Masky a zbrane

Masky dnes pokrývajú skoro 80% hlavy a krku. Vyrábajú sa najrôznejšie druhy, pravdaže kvalita rastie s cenou.

Najdôležitejšie na maske je sklo cez ktoré hráč pozerá. Vyrábajú sa sklá s rôznym uhlom rohľadu. Na najlepších maskaách nájdete 260 stupňov. Antireflexné sklá, protizahmlievacie, termálne sklá a rôzne iné vymoženosti dávajú hráčovi veľkú možnosť dobre skombinovať kvalitu a cenu.

Zbrane sú manálne, semi-automatické a elektro-pneumatické.

Pri manuálne zbrani musíte každý náboj natiahnuť do hlavne ručne.

U semi zbraní strieľa zbraň po stlačení spúšte a zbraň sa nemusí manuálne obťahovať po každom výstrele.

Prvá elektro-pneumatická zbraň bol Shocker od firmy SmartParts v roku 1995. Zbraň využíva vzduch alebo CO2 pod nízkym tlakom a je kontrolovaná pomocou elektroniky, na rozdiel od zbrani semi-automatických.

Dnes vývoj paintbalových zbraní smeruje k zvýšeniu presnosti, výkonu, lepšej efektivite a nižšej spotrebe vzduchu prípadne CO2.

Munícia

Muníciu predstavujú malé, v primere tak 1.5cm, guličky naplnené farbou. Sterlivo je rôznej kvality, záleží od výrobcu. Pre zaujímvosť, dá sa aj konzumovať. Chutí ako lepenka ale jesť sa to dá.

Kde a ako u nás?

Keďže hry organizujeme cez nášho známeho z Paintball klubu Predators ( www.predators.sk ), kupujeme strelivo i požičiavame zbrane od neho. V Bratislave je viacero paintballových klubov a organizácii čo organizujú hry (napr www.promotion.sk ), ale s Predatormi sa poznáme a máme dobré vzťahy.

Na záver

Našu akciu sa budem snažiť zdokumentovať a o fotky sa rád podelím na tomto blogu. Ak bude nejaký záujem, napíšem článoček o výbave a kde sa dá zohnať.

Tomáš PLCH

Tomáš PLCH

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte stále som matfyzák "_". Som divný človek, často až príliž zahĺbený do myšlienok ktorým nerozumiem. Rád hľadám chyby na sebe i na ľudoch. Nechápem spoločnosť a neverím ľuďom, čo si myslia, že tvoria dejiny, poznajú božiu vôľu a príliž často používajú slovo "milovať".Zbožňujem adrenalín, dobré víno a kvalitný maskáč. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu